Workshop Fotogrametrie / Preserving Slovakian Heritage

Workshop Fotogrametrie / Preserving Slovakian Heritage

Správy

Digitalizácia kultúrneho dedičstva patrí k spoločensky významným témam, pretože historické pamiatky sú dnes z rôznych dôvodov v permanentnom ohrození. Azda medzi najzásadnejšie hrozby patrí zvýšená miera urbanizácie, zmena klímy či prírodné katastrofy, alebo ich vedomé inak motivované poškodzovanie. Nemenej významným faktorom pri zachovaní kultúrnych artefaktov pre budúce generácie je aj nedostatok financií na ich údržbu a obnovu.

Workshop Preserving Slovakian Heritage prebiehal paralelne v 2 slovenských mestách – v Košiciach a Banskej Bystrici. Workshop sa konal 1. – 11. júna 2021 a mal formu samostatného projektu, na ktorom participovali domáce a zahraničné inštitúcie. Podujatie finančne podporila Americká ambasáda na Slovensku a okrem Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach bola do projektu zapojená aj Akadémia umení v Banskej Bystrici. Odbornú časť a lektoring zabezpečovala americká nezisková organizácia CyArk a nadnárodná spoločnosť Epic Games v podobe slovenského developera unikátneho softvéru – Capturing Reality. Treba poznamenať, že spoločnosť CyArk vznikla v roku 2003 a je považovaná za priekopníka vo využívaní 3D skenovacích technológií.

Fotogrametrického workshopu sa zúčastnilo takmer 20 študentov a pedagógov z Fakulty umení TUKE. Okrem vedomostí a praktických zručností z oblasti fotogrametrie získali prístup k špecializovanému softvéru, ktorý automatizuje proces tvorby 3D objektu na základe získaných fotografií (2D). Súčasťou cvičení boli aj prezentácie s témou ochrany kultúrnej identity a diverzity. Študenti oboch umeleckých vysokých škôl vytvorili počas workshopu 3D modely architektonických častí pamiatok resp. sôch a historických objektov osadených vo verejnom priestore. Skenované 3D objekty sa stali súčasťou otvorenej online databázy kultúrnych artefaktov organizácie CyArk: https://cyark.org/projects/slovakia-heritage-workshop/overview

Úzko špecializovaný workshop, ktorý bol realizovaný medzinárodným konzorciom partnerov, prispel synergicky k vyššie uvedeným cieľom. Záštitu nad workshopom prevzal prof. MgA. Ing. Michal Murin, ArtD. a koordináciu a art directing zabezpečil tím FU TUKE (Ateliér nových médií) pod vedením Mgr. art. Richarda Kittu, ArtD. Fotogrametrický workshop je ďalšou inšpiratívnou koedukačnou aktivitou, ktorá rozšírila rámec štandardných odborných predmetov na Fakulte umení TUKE. V prípade fotogrametrie môžeme hovoriť o segmente, ktorý je využiteľný aj pre ďalšie, nielen umelecké oblasti, čím sa stáva neoddeliteľnou súčasťou každodennej kreatívnej praxe.

Videodokumentácia: https://www.academia.edu/video/lvz8Dl

Mgr. art. Ing. Richard Kitta, ArtD.