Tím Fakulty umení TUKE na Aalto university (FIN)

Tím Fakulty umení TUKE na Aalto university (FIN)

Správy

Projekt Urban Innovative Action / Košice 2.0, do ktorého bola Fakulta umení TUKE zapojená ako jeden z dôležitých partnerov, priniesol aj možnosť pracovných stáží. V rámci nich mohli partneri projektu nadväzovať nové formy spoluprác v umeleckom vzdelávaní, ako i nachádzať ďalšie možné spôsoby vzájomnej kooperácie, predovšetkým pre oblasť kreatívneho priemyslu. Pracovná cesta do fínskej metropoly, ktorá sa uskutočnila 16. – 19. júna 2023 v rámci projektu UIA / Košice 2.0, bola akousi základnou „sondou“ do edukačného prostredia na Aalto University v Espoo, Helsinki. Dlhodobým zámerom vedenia FU TUKE je totiž nadviazať s touto prestížnou univerzitou viaceré formy bilaterálnej spolupráce, a to s dôrazom na mobility študentov, vedecko-umeleckých pracovníkov a pedagógov. Tím z Fakulty umení TUKE viedol jeden z koordinátorov projektu – prodekan FU TUKE, doc. Richard Kitta, ArtD. a jeho pracovnú skupinu tvorili prof. Tibor Uhrín, ArtD. – dekan FU TUKE, prodekanka Ing. arch. Andrea Bočková, ArtD. a doc. Boris Vaitovič, ArtD., vedúci KVUaI. Počas stretnutia so zástupcom z Aalto University – prof. Ilpom Karim, ktorý je súčasne riaditeľom ARTS-ICT – ocenil tím z FU TUKE najmä úroveň technologickej a priestorovej infraštruktúry, ktorou helsinská univerzita disponuje. Počas návštevy a prehliadky univerzity prebehli viaceré diskusie na rôzne témy, nosnou časťou rozhovorov bola však možnosť priamej spolupráce na edukačnej báze. Tá je však častokrát nevyhnutná pre ďalšiu partnerskú kooperáciu, a to najmä v rámci projektov zameraných na umeleckú interdisciplinaritu a kreatívny priemysel (CCI). „Jednou z misíí Fakulty umení v univerzitnom kampuse TUKE je práve zviditeľňovanie reálneho kreatívneho potenciálu, ktorým fakulta disponuje. Stále sme tak trochu zodpovední za našu otvorenosť. Ale k tomu bude tiež potrebný náš tvorivý sebavedomý postoj, najmä smerom k technologickému svetu,“ – dodáva k problematike CCI na univerzite prodekan FU TUKE pre vedecko-výskumnú a umeleckú činnosť a vonkajšie vzťahy, doc. Richard Kitta.

Mgr. art. Peter Hric