Departments

MonTueWedThuFriSatSun
Loading backend data

Naše skúsenosti sú ďalej, ako naše chápanie. Áno, je to zážitok, nie pochopenie, čo ovplyvňuje skúsenosť a správanie sa.

Marshall McLuhan

Display portlet menu

Technická univerzita v Košiciach
Fakulta umení
Watsonova 4
042 00 Košice
tel.:+ 421 55 602 2356
e-mail: ka.fu@tuke.sk

Vedúci katedry
Mgr. Peter Tajkov, PhD.
tel.:+ 421 55 602 4232
e-mail: peter.tajkov@tuke.sk

Sekretariát
Katarína Priatková
tel.:+ 421 55 602 2356
e-mail: katarina.priatkova@tuke.sk

Katedra teórie a dejín umenia nemá, na rozdiel od ostatných troch katedier Fakulty umení, svoj vlastný študijný program, ale má zabezpečovať poslucháčom fakulty ucelený obraz o dejinách a teórii umenia. Ide predovšetkým o syntetický umeleckohistorický prehľad o výtvarnom umení od praveku až na hranu súčasnosti.

V súlade s odborným zameraním jej pracovníkov, má katedra okrem pedagogickej činnosti aj vedecko-výskumnú funkciu. Jej prirodzeným základom je publikačná činnosť, kurátorstvo zamerané predovšetkým na súčasné výtvarné umenie a tiež členstvo v rôznych radách alebo porotách umeleckých súťaží, v slovenskom i širšom prostredí. Táto činnosť je však zameraná aj do vnútra fakulty a jej výsledkom je pravidelne vydávaná ročenka výberu najlepších študentských prác s názvom FUTUNOW, spolu s rovnomennou výstavou.

Špecifickou vedecko-výskumnou činnosťou, je oblasť tzv. pamiatkového výskumu. Prostredníctvom špecifických oprávnení pracovníkov katedry, má fakulta právo vykonávať archeologické výskumy a jeden z pedagógov vykonáva architektonicko-historické výskumy.

Pedagógovia katedry:

Docentka:
doc. Ing. arch. Adriana Priatková, PhD.

Odborní asistenti:
Dr. Ing. arch. Ján Krcho, CSc.
Mgr. Peter Megyeši, PhD.
Mgr. Rastislav Rusnák, PhD.
Mgr. Lukáš Makky PhD.
Mgr. Štefan Haško PhD.
Mgr. Štefánia Ďuricová
Mgr. Zuzana Labudová, PhD.

Technicko-hospodársky pracovník:
Arpád Balogh