MonTueWedThuFriSatSun
Loading backend data

Naše skúsenosti sú ďalej, ako naše chápanie. Áno, je to zážitok, nie pochopenie, čo ovplyvňuje skúsenosť a správanie sa.

Marshall McLuhan

Green Deal / Ekologizácia vysokých škôl

Display portlet menu
Back to news

Green Deal / Ekologizácia vysokých škôl

Messages

 

Ak majú byť dopady klimatických zmien a narušenie biodiverzity zvrátiteľné, je potrebné, aby globálna spoločnosť dosiahla v prvej polovici 21. storočia tzv. uhlíkovú neutralitu. Tento cieľ stanovuje Parížska klimatická dohoda, ktorú podpísalo takmer 200 signatárov, vrátane EÚ. V decembri 2019 Európska komisia predstavila svoj ekologický dohovor, ktorého cieľom je stav klimatickej neutrality do roku 2050.

Inštitúcie vysokoškolského vzdelávania sú rovnako dôležitými aktérmi v procese prechodu na uhlíkovú neutralitu a v kontexte Európy zohrávajú kľúčovú úlohu pri dosahovaní cieľov trvalo udržateľného globálneho rozvoja. To je jednou z priorít Európskej únie pod názvom „Green Deal (Zelená dohoda)“. Európska asociácia univerzít spustila začiatkom roka 2021 iniciatívu zameranú na ekologizáciu vysokých škôl, oslovila univerzity v európskom priestore (EHEA) a partnerských krajinách EÚ.

V roku 2021 sa Technická univerzita v Košiciach vrátane Fakulty umení, spolu s ďalšími európskymi univerzitami, stala jedným z oficiálnych signatárov a podporovateľov strategickej „zelenej“ výzvy pod gesciou European University Association (EUA). Týmto aktom vedenie TUKE deklaruje, že je inštitúciou, ktorá je šetrná k životnému prostrediu, tým že efektívne využíva zdroje, plánuje a postupne realizuje projekty so zameraním na ochranu životného prostredia. Ekologizácia univerzít je dôležitá nielen z hľadiska popularizácie environmentálnej problematiky, ale aj z pohľadu prijatia postupných konkrétnych opatrení. Môžeme konštatovať, že v najbližších rokoch budú aktivity v tejto oblasti narastať a prejavia sa v každodennej kreatívnej praxi, a to aj v rámci našej inštitúcie.

Mgr. art. Ing. Richard Kitta, ArtD.


EUA pripravuje aktuálne otvorenú sériu webinárov zameraných na spomínané oblasti a témy, ktoré sa týkajú európskych vysokých škôl:

Webinar I – Environmental sustainability and the future of mobility and internationalisation

https://www.eua.eu/events/194-webinar-i-environmental-sustainability-and-the-future-of-mobility-and-internationalisation.html

Webinar II – The environmental sustainability of learning and teaching

https://www.eua.eu/events/195-webinar-ii-the-environmental-sustainability-of-learning-and-teaching.html

Webinar III – University strategies and actions for environmental sustainability

https://www.eua.eu/events/196-webinar-iii-university-strategies-and-actions-for-environmental-sustainability.html

Viac informácií na: www.eua.eu