MonTueWedThuFriSatSun
Loading backend data

Naše skúsenosti sú ďalej, ako naše chápanie. Áno, je to zážitok, nie pochopenie, čo ovplyvňuje skúsenosť a správanie sa.

Marshall McLuhan

Diplomová práca Veroniky Trnkovej je súčasťou Graduation Projects 2020

Display portlet menu
Back to news

Diplomová práca Veroniky Trnkovej je súčasťou Graduation Projects 2020

Significant Awards

Graduation Projects je prestížnou medzinárodnou súťažnou prehliadkou záverečných prác, ktorú od roku 2002 organizuje Zamek Cieszyn, Poľsko. Táto renomovaná súťaž dlhoročne prezentuje to najlepšie, čo vzniklo na dizajnových odboroch vysokých škôl krajín V4. Do súťaže je možné prihlásiť diela produktového (3D), ako aj grafického (2D) dizajnu, z ktorých medzinárodná porota vyberie 30 najlepších prác. Tie sú následne ocenené a vystavené v poľskom Cieszyne a odprezentované v publikovanom katalógu.

Medzi finalistami aktuálneho ročníka 2020 je aj diplomová práca absolventky ŠP dizajn Mgr. art. Veroniky Trnkovej. Jej séria fanzinov pod názvom Dvojitý úsmev je autorskou publikáciou o sebaláske, ktorej cieľom je poukázať na zanedbateľnosť a prirodzenosť telesných nedostatkov. Fanziny reflektujú túto tému nielen obsahom, ale aj ich samotným grafickým spracovaním. Sú vytlačené prostredníctvom risografie, ktorá pri tlači zanecháva chybičky a nedokonalosti, čím je každý výtlačok unikátny. Fanziny sú navyše ručne zošité samotnou autorkou, čo ešte viac umocňuje originalitu každého výtlačku. Trojbalenie fanzinov je doplnené o plagát, nálepky a ručne vytvorené brošne. V neposlednom rade je tento projekt zároveň aj dobrým príkladom udržateľného grafického dizajnu.

Diplomová práca Veroniky Trnkovej vznikla v akad. roku 2019/2020 na Katedre dizajnu v ateliéri Vizuálna komunikácia, pod vedením pedagóga Mgr. art. Samuela Čarnokého, ArtD. Bolo to v zložitom období, poznačenom obmedzeniami v dôsledku pandémie Covid-19. Vďaka usilovnosti, precíznosti a odhodlaniu však Veronika napriek tomu fanziny nielen navrhla, napísala a pripravila originálne ilustrácie, ale podarilo sa jej ich aj úspešne vytlačiť a zrealizovať. Viac o tomto projekte prezradí instagramový profil fanzinu: @dvojityusmev. Úspešnej absolventke FU TUKE Mgr. art. Veronike Trnkovej srdečne gratulujeme a prajeme jej veľa úspechov aj v ďalšom profesijnom živote.

Diplomové práce všetkých finalistov medzinárodnej súťaže Graduation Projects v roku 2020 sú prístupné na webovej stránke: http://www.graduationprojects.eu/en.

Autor textu: Mgr. art. Eva Jenčuráková, doktorandka ŠP Dizajn
Autor fotografií: Mgr. art. Dávid Hanko