MonTueWedThuFriSatSun

Back to news

Úspech Fakulty umení na Národnej cene za dizajn 2020

Significant Awards

Je potešiteľné, že mnohé práce študentov, doktorandov, pedagógov i absolventov Fakulty umení TUKE uspeli aj na ďalšom ročníku renomovanej súťaže „Národná cena za dizajn 2020 — Komunikačný dizajn“. Finalisti z Fakulty umení navyše získali štyri nominácie na ocenenia, z ktorých projekt BRUT.TO absolventky FU TUKE Mgr. art. Zuzany Kutašovej, v spolupráci s Terezou Sejkovou, získal špeciálne uznanie za spoločenský prínos v kategórii Nové horizonty.

Na ocenenie boli za FU TUKE konkrétne nominované: projekt pedagóga Mgr. art. Samuela Čarnokého, ArtD. v spolupráci s Filipom Paldim pod názvom Skeleton Type, ako aj dve diplomové práce absolventov ateliéru Vizuálna komunikácia, ŠP Dizajn. Jednou z nich je autorská kniha Mgr. art. Diany Hlaváčovej pod názvom Bytosti slovanské, ktorá vyniká originálnymi ilustráciami. Práca vznikla pod vedením doc. Mgr. art. Andreja Haščáka, ArtD., ktorý patril tak isto k finalistom súťaže. Druhou nominovanou diplomovou prácou je dvojica autorských kníh pod názvom Anxieta, ktorú vypracoval Mgr. art. Ján Šandala, pod vedením Mgr. art. Samuela Čarnokého, ArtD.

Na výstave finalistov NCD20 v Bratislave v januári 2021 bolo prezentovaných 275 diel a projektov komunikačného dizajnu, ktoré boli vytvorené slovenskými dizajnérmi či štúdiami v rokoch 2018 a 2019. Medzi viacerými vystavenými prácami z FU TUKE bol aj projekt Vizuálna identita Fakulty umení TUKE, ktorého autorkami sú doktorandky Mgr. art. Mária Bujňáková a Mgr. art. Eva Jenčuráková. Fotogalériu vystavených prác našich študentov, absolventov či pedagógov si môžete pozrieť aj na Instagrame Katedry dizajnu https://www.instagram.com/futu_kd/, ako aj na webovej stránke súťaže: https://ncd.scd.sk/.

Úspechy projektov študentov a absolventov FU TUKE v tejto renomovanej súťaží , svedčí nielen o nadaní a pracovitosti finalistov Národnej ceny za dizajn, ale aj o kvalite vzdelávania v oblasti komunikačného dizajnu, ktoré Fakulta umení poskytuje. Veríme, že tak ako v minulých rokoch aj ďalšie ročníky Národnej ceny za dizajn budú pre FU TUKE rovnako úspešné a naši študenti či absolventi si v nich opäť posilnia svoju už ustálenú pozíciu. Všetkým finalistom, nominovaným i oceneným autorom v tejto súťaži srdečne gratulujeme.

Mgr. art. Eva Jenčuráková, doktorandka FU TUKE, ŠP Dizajn

Z. Kutašová - T. Sejkova                                                           Z. Kutašová - T. Sejkova - ocenenie

L. Bollová                                                                                       M. Bujňáková

M. Bujňáková - E. Jenčuráková                                         M. Bujňáková - M. Kossuth