Projekt "Hidden Visegrad Heritage: Artists' Studios Online“

Projekt "Hidden Visegrad Heritage: Artists' Studios Online“

Udalosti

Partneri projektu "Hidden Visegrad Heritage: Artists' Studios Online", Arton Foundation (Poľsko, www.fundacjaarton.pl), Fakulta umení / Technická univerzita v Košiciach (Slovensko, www.fu.tuke.sk), Moravská galéria v Brne (Česko, www.moravska-galerie.cz) a acb gallery (Maďarsko, www.acbgaleria.hu) Vás pozývajú na konferenciu venovanú problematike súkromných ​​archívov umelkýň a umelcov Strednej Európy.

Medzinárodná online konferencia pod názvom "Ukryté dedičstvo / Ateliéry umelkýň a umelcov V4 krajín online" sa uskutoční 24. októbra 2024. Webový odkaz na podujatie bude organizátormi sprístupnený v dostatočnom predstihu.

Predmetom záujmu teoretikov umenia a kultúrnych inštitúcií sú autorské archívy vytvorené umelcami narodenými v 30. a 40. rokoch 20. storočia. Tieto materiály sú častokrát nekompletné alebo poškodené, zároveň, najdôležitejšími zdrojmi informácií sú vždy samotné umelkyne, umelci alebo dedičia. Ak sa nezachovajú tieto umelecké archívy, prídeme o neoceniteľné portfóliá, ktoré utvárajú náš kultúrno-umelecký kontext. Anglický výraz „estate“ má v slovenčine rôzne ekvivalenty, zvyčajne používame jeho iný význam „archív“, ktorý pôvodne neoznačoval zbierky v súkromnom vlastníctve. To iba potvrdzuje, že daná problematika si vyžaduje systematickú reflexiu a prácu s dielami, a to najmä v kontexte Strednej a Východnej Európy. Zdroje tohto typu sa len relatívne nedávno začali považovať za dôležitý príspevok pre rozvoj kultúry resp. jej archivácie. V rámci projektu "Hidden Visegrad Heritage: Artists' Studios Online" sú archivované materiály nachádzané v súkromných zbierkach umelkýň a umelcov alebo ich dedičov, sú digitalizované a sprístupnené online, pričom dôležitá je aj samotná lokácia diel, ako súčasť kultúrnej mapy regiónov Európy.

Projekt "Hidden Visegrad Heritage: Artists' Studios Online", ktorý od roku 2023 za FU TUKE koordinuje doc. Richard Kitta a kol., je dôležitou súčasťou rozvojových zámerov Fakulty umení TUKE a jej kooperácie s galériami a múzeami ako pamäťovými inštitúciami. Tieto spolupráce majú mať predovšetkým charakter archivačnej práce s analógovými aj digitálnymi médiami.

Informácie o projekte:
Hidden Visegrad Heritage: Artists' Studios On-Line (2023 – 2025)

International Visegrad Fund’s Strategic Grant No. 22230094
Hlavný partner: Fundacja Arton/Arton Foundation (PL). Partneri: Fakulta umení / TUKE (SK), acb gallery (HU), Moravská galerie v Brně (CZ)
Koordinátor, zodp. riešiteľ: doc. Mgr. art. Ing. Richard Kitta, ArtD.