Skryté archívy umelcov krajín V4
Správy
V rámci medzinárodného projektu Hidden Visegrad Heritage: Artists’ Studios Online, pod vedením Arton Foundation (Poľsko), bola publikovaná e-kniha Skryté dedičstvo: Pozostalosti a archívy umelcov krajín V4. Publikácia ponúka jedinečný pohľad na význam a spracovanie umeleckých archívov v stredoeurópskom priestore – konkrétne v Poľsku, na Slovensku, v Maďarsku a Česku. Jedným z partnerov projektu bola aj Fakulta umení Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) pod vedením doc. Richarda Kittu, ArtD. Na obsahu publikácie sa podieľali aj ďalšie teoretičky a teoretici – Katarína Bajcurová, Gabriela Garlatyová a Tomáš Marušiak, ktorí sa vo svojich štúdiách venovali odkazu významných slovenských umelcov: Márie Bartuszovej, Rudolfa Sikoru a Milana Adamčiaka. Publikácia prináša výber odborných príspevkov kurátorov, výskumníkov a umelcov, ktorí sa zaoberajú metodikou práce s umeleckými pozostalosťami, ich uchovávaním, interpretáciou a digitalizáciou. Zdôrazňuje dôležitosť týchto archívov nielen pre historický výskum, ale aj pre vzdelávanie, múzejnú prax a verejnú dostupnosť.
E-kniha zároveň obsahuje texty prezentované na medzinárodnej online konferencii Hidden Visegrad Heritage: Artists’ Studios Online, ktorá sa uskutočnila 24. októbra 2024.
Publikácia na stiahnutie:
https://fundacjaarton.pl/en/activities/e-book-hidden-heritage-visegrad-artists-estates-and-archives
O publikácii:
Editorka: Marika Kuźmic
Spolupráca: Adam Parol
Autori príspevkov: Katarína Bajcurová, Polana Bregantová, Kata Balázs, Markéta Čejková, Gabriela Garlatyová, Richard Kitta, Róna Kopeczky, Tomáš Marušiak, Luiza Nader, Jana Písaříková, Agnieszka Popiel, Wiktoria Szczupacka
Varšava 2025
Poznámka: Tento projekt bol spolufinancovaný prostredníctvom Medzinárodného vyšehradského fondu. Poslaním fondu je podporovať udržateľnú regionálnu spoluprácu v strednej Európe prostredníctvom kultúrnej, vedeckej a občianskej výmeny.