Projekt Digarted – inovatívna edukačná platforma
Digarted („Digital Art Education“) je medzinárodný projekt pre pokročilé a inovatívne formy vzdelávania v umeleckých oblastiach, v ktorom je ako hlavný partner projektu Fakulta umení TUKE v spolupráci s Ekonomickou fakultou TUKE. Počas uplynulých dvoch rokov platforma projektu vygenerovala viacero podnetných výstupov a inovatívnych riešení. Jedným z nich je rozsiahly súbor digitálnych nástrojov, vrátane metodiky, ktoré majú vytvoriť nové možnosti vo vzdelávaní mladých umelcov rôzneho zamerania, ako aj podporiť pedagógov pri efektívnom využívaní nových softvérových nástrojov. V širšom kontexte je inovatívnosť výstupov projektu prínosná aj z pohľadu zvyšovania kvality vzdelávania na TUKE.
Vybrané časti projektu, týkajúce sa implementácie nových digitálnych riešení využiteľných v edukačnej praxi, vznikali v spolupráci s UVP Technicom. „Snažíme sa o prepojenie akademického sektora s umeleckou praxou. Súčasne hľadáme rôzne riešenia, ktoré pomôžu vytvoriť priestor pre transfer tzv. kreatívnych technológií.” – konštatuje koordinátor projektu, doc. Mgr. art. Ing. Richard Kitta, ArtD. (prodekan FU TUKE). Projekt je tiež zaujímavý z pohľadu rozširovania dlhodobej medziodborovej kooperácie medzi Fakultou umení a Ekonomickou fakultou TUKE – „Pri formulovaní konceptu projektu sme sa zamerali aj na možnosti implementácie výstupov, ktoré podporujú rozvoj kreatívneho priemyslu v regióne. V súčasnosti ide o málo rozvinuté, no zároveň veľmi perspektívne odvetvie našej ekonomiky,” – ako uvádza manažérka projektu, Ing. Manuela Raisová, PhD. (EkF TUKE). Projekt je súčasťou stratégie TUKE zameranej na podporu a rozvoj kreatívneho priemyslu v regionálnom a celoslovenskom kontexte.
Jednou z nedávnych aktivít projektu bolo odborné stretnutie partnerov v júli 2023 na Akadémii umení v Belehrade (Srbsko). Stretnutie spojené s workshopom bolo zamerané na implementáciu softvérových platforiem určených pre umelecký vzdelávací proces. Účastníkom workshopu, zameraného na 3D herný engine a generatívnu real time grafiku, bol aj doktorand Katedry dizajnu FU TUKE, Mgr. art. Patrik Knoblich – „Projekt mi poskytol cenné informácie v oblasti softvérových možností. Workshopy boli zacielené na nové postupy, ktoré sa dajú využiť nielen v rámci výuky, ale aj v iných, vedecko-umeleckých činnostiach. Projekt Digarted bol pre mňa tiež skvelou príležitosťou pre nadviazanie potenciálnej spolupráce. V neposlednom rade som mal možnosť navštíviť krajinu Európy, ktorú som doteraz nepoznal – jej kultúru, históriu či vzdelávací systém.“
Aj keď európsky projekt Digarted vstupuje do svojej záverečnej fázy, v príprave je ešte niekoľko zaujímavých výstupov s plánovaným zverejnením v januári 2024, a to na oficiálnych stránkach projektu: www.digarted.eu a www.youtube.com/@DigartedProject.
Projekt: Digarted – Digital Art Courses in Higher Education Institutions
Forma projektu: Erasmus+ / 2021-1-PL01-KA220-HED-000029379
Koordinátor projektu (TUKE): doc. Mgr. art. Ing. Richard Kitta, ArtD. / Fakulta umení TUKE
Konzorcium partnerov projektu: University of Humanities and Economics, Lodz (PL) – líder projektu, Technická univerzita v Košiciach (SK), digitAI (GR), Makslas Academy – Art Academy of Latvia (LAT), CETRI – Center for Technology Research and Innovation (CY), University of Arts in Belgrade (SRB).
Mgr. art. Peter Hric