Kniha

Kniha ako médium patrí k dôležitým druhom vizuálnej komunikácie a je úzko spätá najmä s typografickým remeslom, ale aj výtvarným ilustrátorským prejavom. Ak sa formu podarí navrhnúť v harmónii s obsahom, knižné dielo nadobudne aj vizuálnu hodnotu. Knihu však nemožno hodnotiť len prostredníctvom pútavej obálky, je dôležité zohľadňovať všetky aspekty knižného dizajnu. Základom je kvalitná práca s typografiou a rozvrhnutie grafickej úpravy s ohľadom na formát knihy, typ väzby a ergonómiu používania. Nemenej dôležité je aj materiálovo-technologické spracovanie – výber a použitie papiera, technológia tlače alebo zušľachtenie špeciálnymi dokončovacími technikami.

Výstava s názvom Kniha zhodnocuje výber študentských prác ateliéru Vizuálna komunikácia, ktoré boli realizované ako semestrálne úlohy a záverečné práce. Ich zameranie je široké – knižný dizajn beletristickej literatúry, odborné publikácie, knihy pre deti, autorské knihy a výtvarné, obrazové publikácie. Zastúpené sú príklady knižnej úpravy založené na typografickom spracovaní, komponovaní vzťahu medzi textom a obrazom, doplnené autorskou ilustráciou alebo iným vizuálnym materiálom. Pôsobivé sú najmä autorské výpovede alebo experimentálne prístupy, ktoré sa vymykajú štandardným riešeniam a polemizujú o prehodnotení zaužívaných postupov. Faktom je, že všetky exponáty boli pôvodne realizované ako solitérne prototypy alebo kópie v niekoľkých exemplároch.

Viaceré realizácie úspešne rezonovali na súťažno-výstavných prehliadkach dizajnu – bakalárska práca Pohľad zdola (Veronika Kurcinová) ocenená v medzinárodnej súťaži Book in Progress (CZ), kniha Záchytka od Víťa Staviarskeho (Katarína Rybnická) zaradená medzi Najkrajšie knihy Slovenska, taktiež diplomové práce Anxieta (Ján Šandala) a Bytosti slovanské (Diana Hlaváčová) nominované na ocenenie v študentskej kategórii na Národnej cene za dizajn. Spomenúť možno aj publikácie IGELITKA a Kto som? (Kristína Demková) či leporelo Deň a noc (Eva Jenčuráková) zaradené medzi finalistami v medzinárodnej súťaži BookVision (CZ). Niektoré realizácie boli neskôr vydané a uvedené do reálneho života – autorské knihy Herbár jedovatých poznámok a liečivých slov (Veronika Trnková), Pohľad zdola (Veronika Kurcinová), kniha Záchytka a Psia kniha (Katarína Rybnická) či publikácia Ta take mesto (Kristína Šebejová).

V kontexte súčasnej digitálnej doby by sa mohlo zdať, že klasická kniha bude nahradená jej digitálnym ekvivalentom. Táto prognóza sa, našťastie, nenaplnila, kniha vo svojej fyzickej podobe je doposiaľ neprekonaná – dokáže potešiť a rozvíjať naše zrakové aj hmatové zmysly.

Autori:
Lenka Bollová, Kristína Demková, Damián Džubak, Martin Fek, Marek Gregorovič, Štefánia Hajsáková, Chiara Helységová, Diana Hlaváčová, Eva Jenčuráková, Andrea Kováčová, Veronika Kurcinová, Ľudmila Macáková, Martina Masaryková, Eva Nemcová, Katarína Rybnická, Adam Šandala, Kristína Šebejová, Dominik Šebest, Lucia Špáková, Veronika Trnková, Miriam Vyšňovská

Dátum trvania:
11. 4. 2024 — 22. 5. 2024

Miesto konania:
Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach
Hviezdoslavova 5, Košice

Kurátor:
Samuel Čarnoký

Grafický dizajn:
Martina Masaryková

Spolupráca:
Eva Jenčuráková, Pavol Sopko

Fotografie: archív AVK / archív VKJB / Martina Masaryková

https://vkjb.sk/kniha-vystava/

 

PoÚtStŠtPiSoNe
Loading backend data

Naše skúsenosti sú ďalej, ako naše chápanie. Áno, je to zážitok, nie pochopenie, čo ovplyvňuje skúsenosť a správanie sa.

Marshall McLuhan