PO5×5TERY

Katedra dizajnu Fakulty umení TUKE pripravila pri príležitosti 25. výročia založenia Fakulty umení TUKE výstavu prác študentiek a študentov, absolventiek a absolventov ateliéru Vizuálna komunikácia. Výstava pod názvom PO5×5TERY prezentuje 55 plagátov, ktoré sa tematicky venujú udržateľnosti a ekológii, tolerancii či sociálnym témam, nechýbajú však medzi nimi ani kultúrne plagáty s divadelnou a filmovou tematikou.

Kurátori výstavy: 
Andrej Haščák,  Eva Jenčuráková

Miesto konania výstavy: 
Campus Gallery
Park Komenského 7, Košice

Trvanie výstavy:
03. 10. 2023 — 31. 10. 2023

Vystavujúci autori a autorky:
Filip Bácskai, Ivana Betková, Lenka Bollová, Kristína Demková, Kristína Džadoňová, Martin Fek, Miron Fek, Róbert Frniak, Martin Gluvňa, Dávid Gold, Marek Gregorovič, Štefánia Hajsáková, Marie Hudecová, Filip Iglai, Mária Ištvanová, Richard Janešík, Zuzana Kakošová, Lucia Kavečanská, Katarína Kelecsényiová, Karolína Kotiková, Andrea Kováčová, Klára Krajčiová, Jozef Kyselica, Lenka Matinová, Jana Nálepková, Renáta Schlencová, Alexandra Suváková, Kristína Šebejová, Patrik Švantner, Simona Takáčová, Mária Tokárová, Lucia Tomaschová, Anna Vaculiková, Juraj Vačko, Sofia Vilkovych, Sebastián Zachar

Text o výstave:
Študenti ateliéru Vizuálna komunikácia si prepožičali médium plagátu, prostredníctvom ktorého tvorivo reagovali na široké spektrum tém týkajúcich sa sociálnych, spoločenských i environmentálnych výziev, ktorým ako ľudstvo čelíme. Angažovanú polohu plagátov vyvažujú diela s kultúrnym a divadelným zameraním, ktoré pozorovateľa vťahujú do deja známych divadelných a literárnych diel.

Výstava prezentuje autorské plagáty 36 študentiek a študentov, z ktorých mnohí sú dnes už etablovanými absolventmi štúdia vizuálnej komunikácie, plagáty ilustratívne i typografické, minimalistické, ale aj bohaté na grafické výrazové prostriedky. Formát 700 × 1000 mm poskytol tvorcom dostatočný priestor na tvorivú invenciu v intenciách vizuálnych výrazových prostriedkov, prostredníctvom ktorých autorky a autori vyjadrili túžbu po ochrane životného prostredia, po tolerancii v spoločnosti, vďaka ktorým reagovali na významné míľniky v našej histórii a pripomenuli dôležitosť ľudských práv, ľudskej dôstojnosti. Mladí autori sebe vlastným energickým štýlom predstavujú akútne otázky rezonujúce v našej spoločnosti a pozorovateľa tak privádzajú k zamysleniu sa a hľadaniu odpovedí. Aj náročné témy však predostierajú prostredníctvom elegancie grafických skratiek, typografických výpovedí a neočakávaných asociácií, neraz s humorom.

Kultúrne plagáty nezostávajú nič dlžné už spomínaným angažovaným dielam a aj v tejto sekcii dominuje cit pre kultivované výtvarné spracovanie námetu, grafická skratka, objavuje sa tu ilustratívnosť i fotografický naratív. Diela C. S. Lewisa, D. Alighieriho, W. Shakespeara a ďalších významných spisovateľov ožívajú pred zrakom pozorovateľa na plagátoch, ktorým ich tvorcovia prepožičali aj kus zo svojej vlastnej interpretácie prečítaného, videného, imaginatívneho.

Spolu 55 autorských plagátov tak pozorovateľovi poskytuje nielen širokú škálu rozmanitých prístupov ku grafickému a typografickému spracovaniu tohto fascinujúceho média, ale ponúka aj časozbernú dokumentáciu postojov mladých ľudí, študentiek a študentov vizuálnej komunikácie, k rozmanitým kultúrnym a spoločenským témam. S odstupom času môžeme povedať, že posolstvo týchto plagátov, ako aj ich vizuálne prevedenie, nevybledlo, práve naopak — nadčasovosť a aktuálnosť plagátov nabrali po rokoch na ešte väčšej intenzite. Ich hlavným prínosom bolo a stále zostáva oslovenie pozorovateľa, sprevádzanie spletitým labyrintom spoločenských, environmentálnych i kultúrnych tém a vyvolanie emocionálnej a intelektuálnej odozvy.

PoÚtStŠtPiSoNe
Loading backend data

Naše skúsenosti sú ďalej, ako naše chápanie. Áno, je to zážitok, nie pochopenie, čo ovplyvňuje skúsenosť a správanie sa.

Marshall McLuhan