MonTueWedThuFriSatSun
Loading backend data

Naše skúsenosti sú ďalej, ako naše chápanie. Áno, je to zážitok, nie pochopenie, čo ovplyvňuje skúsenosť a správanie sa.

Marshall McLuhan

Ateliér grafiky a experimentálnej tvorby

Display portlet menu

Ateliér grafiky a experimentálnej tvorby

 

Ateliér grafiky a intermediálnej tvorby viedol do roku 2011 prof. Rudolf Sikora, v súčasnosti je vedúcim ateliéru profesor Peter Rónai.

Pôvodný program bol inovovaný a doplnený podľa súčasných požiadaviek kultúry a umenia infoveku. Zdá sa, že modernistická paradigma je už prekonaná a celkové smerovanie svetového umenia post-moderny vyžaduje komplexnejší prístup, väčší dôraz na zachovanie špecifických tradícií a redefiníciu národných kultúr.

Na začiatku pedagogického procesu sa preto v ateliéri kladie dôraz na praktické osvojenie si tradičných foriem stvárnenia vo vizuálnom umení – základných grafických techník a kresby. Rozvíjanie kreativity a individuálne umelecké projekty sú druhým pilierom ateliéru a výsledkom je to, že študenti po úspešnom absolvovaní štúdia ovládajú jazyk súčasného výtvarného umenia na profesionálnej úrovni.

Študenti a absolventi ateliéru získali mnohé ocenenia -  napríklad  Cena Oskara Čepana 2015, Cena Študent roka 2015, nominácia na Cenu Krištáľové krídlo a zúčastňujú sa tiež na rôznych výstavách  s celoslovenským významom  akým je napríklad Bienále KEBBAB v Považskej galérii umenia v Žiline, či výstavy vo VSG v Košiciach

Vedúci ateliéru:
prof. PhDr. Peter Rónai, akad. mal.

Odborná asistentka:
doc. Mgr. art. Svetlana Fialová, ArtD.
Mgr. art. Boris Sirka, ArtD.

Galéria ateliérových prác študentov