Možnosti využitia priemyselného dedičstva miest Košice a Miskolc
Mestá Košice a Miskolc už oddávna spájajú spoločné, predovšetkým hospodárske dejiny. Naše mestá v minulosti najskôr medzi sebou súťažili – neskôr, ako druhé najväčšie mestá svojich krajín a centrá oceliarskeho a strojárskeho priemyslu, v nich zastávali podobnú funkciu. Považujeme preto za samozrejmé, aby pamiatky spoločného i paralelného vývoja priemyselnej minulosti chránili a skúmali spoločne.
Ani v Košiciach ani v Miskolci zatiaľ industriálne pamiatky nie sú cenené tak, ako by si to zaslúžili. Na území oboch miest sa nachádza nespočet priemyselných pamiatok a nehnuteľností. Nájdu sa medzi nimi objekty staré storočie a viac, ale aj objekty postavené v období socialistickej industrializácie (väčšinou chátrajúce). A nie sú to len továrenské areály či haly, ktoré nám pripomínajú našu priemyselnú minulosť ale aj mnoho iných významných pamiatok architektúry a duchovno-kultúrnych tradícií, ktoré sú spomienkou na uplynulé stáročia. Dedičstvo priemyselného obdobia je z veľkej časti nezmapované.
Táto téma je celoštátne veľmi aktuálna, jej skúmaním sa zaoberajú univerzity, výskumné ústavy, občianske a mimovládne organizácie. Napriek tomu existuje len málo dobrých príkladov ich využitia a táto časť nášho kultúrneho dedičstva sa rýchlo stráca.
Cieľom Programu INHERIT – Možnosti využitia priemyselného dedičstva miest Košice a Miskolc, financovaného Fondom malých projektov programu Interreg V-A Slovensko – Maďarsko (FMP-E/1901/4.1/071), je zmapovanie bohatého priemyselného dedičstva dotknutých miest a odhalenie možností ich využitia v rámci cezhraničnej spolupráce.
K plánovaným výsledkom na poli zachovania a využitia priemyselného dedičstva Košíc a Miskolca sa chceme dopracovať aj zapojením zainteresovaných organizácií a odborníkov. Bude organizovaných celkom 6 workshopov, z toho 1 cezhraničný, ktoré poskytnú príležitosť na výmenu skúseností a nadviazanie odbornej spolupráce. Po prieskumoch a zdokumentovaní existujúceho stavu a identifikácii príkladov dobrého riešenia sa zhotoví najdôležitejší cieľ projektu: rozvojová koncepcia pre vlastníkov, používateľov a decision makerov, ktorá popri prezentácii dedičstva sformuluje nápady na ich využitie, resp. poskytne praktický manuál pre ich realizáciu či financovanie (zdroje EÚ, národné a iné zdroje).
Zhotoviteľmi projektu sú Technická univerzita v Košiciach a Rozvojová agentúra Borsodsko-Abaújvársko-Zemplínskej župy, nezisková s.r.o.
Ďalšie informácie o projekte:
Obdobie realizácie: 1. november 2020 – 31. august 2021
Grant poskytnutý Európskym regionálnym rozvojovým fondom: 38 011,28 € (t.j. 85% celkového rozpočtu)
Celkový rozpočet projektu: 44 719,15 €
Webová stránka Programu spolupráce Slovensko – Maďarsko Interreg V-A: www.skhu.eu
Webová stránka Via Carpatia EGTC: www.viacarpatia-spf.eu
Obsah tejto podstránky neodzrkadľuje bezpodmienečne oficiálny postoj Európskej únie.